A A A
Stavba terária z OSB3 dosiek

Pred dvoma rokmi sme sa rozhodli, že naším hadom postavíme nové príbytky v podobe terárií z OSB3 dosiek. Vôbec sme nevedeli do čoho sa to vlastne púšťame, čo všetko bude postavenie takého terária obnášať, nakoľko sme nikdy predtým niečo podobné nestavali.
Prvoplánové náčrty predstavovali dvojterária s posuvnými sklenenými dvierkami a s vetraním na hornej strane. Nakoniec sme sa však rozhodli postaviť šesť poschodový komplex, obsahujúci až 11 terárií, dve na každom poschodí.
Prvým krokom bol samozrejme náčrt s určením jednotlivých rozmerov celého komplexu. Na dĺžku meria celý komplex terárií 60cm, na výšku 2,25m a na šírku 60cm, pričom obsahuje päť väčších terárií s rozmermi 60x40x60cm (dĺžka,výška,šírka), päť menších terárií s rozmermi 55x40x60cm a jedno veľké, ktoré je na samom vrchu s rozmermi 120x40x60cm. Tieto terária sú určené pre menšie druhy koráloviek ako sú napr. L. mexicana greeri.
Po náčrte prišlo na rad rezanie. OSB3 dosky sme si dali narezať do požadovaných rozmerov v Hornbachu. Narezané dosky sme pospájali skrutkami a vytvorili tak hlavnú "drevenú konštrukciu" (spravili sme ich tri a poukladali na seba), skladajúcu sa z piatich dosiek, ktorú sme následne rozdelili priečne jednou doskou.
Takto rozdelené terárium sme opäť rozdelili dvoma narezanými doskami a dostali sme tak štyri menšie terária. Kvôli vŕtaniu sme nemohli dať dosky úplne oproti sebe ale z každej strany sme ich dali s odstupom 5 centimetrov, tým nám vzniklo na každom poschodí jedno väšie a jedno menšie terárium.
Po rozdelení terária na štyri menšie sme našróbovali na predok hrany spodnej steny do každého terária 5 centimetrov vysoké a 2 centimetre široké dosky, na ktoré sa budú upevňovať vodiace koľajničky na sklenené dvierka.

Po zložení jednotlivých terárií prišlo na rad lakovanie. Použili sme matný lak Pamlak na detský nábytok. S lakovaním vnútra sme to nechceli príliš preháňať a naniesli sme preto iba jednu vrstvu, ktorá však úplne postačuje.
Keď lak zaschol začali sme pracovať na vetraní, avšak predtým sme ešte zasilikónovali všetky špáry a pod. Vetranie v teráriách sme vyriešili bielymi kruhovými vetrákmi z Hornbachu s priemerom 6cm. V každom teráriu sme umiestnili štyri takéto vetráky. V úplne hornom teráriu s rozmermi 120x40x60 sme ich umiestnili o tri viac. Rozmerali sme si, kde vetráky umiestnime a na tom mieste sme vetráky obkreslili (tú spodnú stranu vetráku, ktorá sa zasunie do dreva), pomocou vŕtačky sme vyvŕtali v strede obrysu dieru.

Detail spojovPriamočiarou pílou sme následne vyrezali otvory na vetráky.Stavba terária


Získali sme tak otvory s priemerom okolo 4,5 centimetra.
Do týchto otvorov sme z vnútornej strany terária umiestnili pomocou silikónu kruhové vetráky.
Na rad prišlo zhotovenie podlahy. Keďže po hadovi treba terárium aj čistiť, vymieňať substrát a pod., rozhodli sme sa, že na podlahu nalepíme linoleum, ktoré sa pri čistení jednoducho pretrie mokrou handrou, dezinfikuje a nečistoty sa ľahko z neho odstránia. Po vymeraní sme narezali potrebné kusy, ktoré sme postupne lepili na podlahy a boky terária pomocou neutrálneho silikónu zn. Makroflex a lepidlom zn. Patex - Superfix, ktorý sme nanášali na linoleum aplikačnou pištolou.
U štyroch terárií sme nalepili boky vysoké 5 centimetrov, do ostatných terárií sme však dávali už radšej boky vysoké 10 centimetrov
Po nalepení linolea sme utesnili a vyplnili všetky škáry medzi bokmi a podlahami neutrálnym silikónom a tým bola práca s podlahou hotová.
Na záver ešte pohľad na terárium s hotovou podlahou, u ktorej boli použité už 10 centimetrov vysoké linoleové boky.
Osvetlenie je neodmysliteľnou súčasťou každého terária. Museli sme teda doň priviesť elektrinu, problém však bol v tom, že jednotlivé terária boli jedno na druhom a nevedeli sme ako dnu zavedieme káble a z kade vlastne bude lampa vysieť. Keby bolo terárium iba jedno, kábel sa jednoducho privedie dnu z vrchu, my sme však museli nájsť iný spôsob. Káble sme priviedli do každého terária zo zadnej steny, kde sme vyvŕtali diery a pomocou úchytiek káble uchytili.
Na zadnej strane sme zo všetkých štyroch terárií káble pospájali v malej el. krabici na rozvody, z ktorej vedie kábel s vypínačom do elektrickej zásuvky. Znamená to, že jedným vypínačom zasvietime naraz všetky štyri terária. Keď v niektorom nepotrebujeme svietiť (nemáme v ňom napríklad žiadne zviera), jednoducho z tadiaľ vyšróbujeme žiarovku.

Po natiahnutí elektriny nám nezostá už nič iné, len nalepiť kolajničky a vložiť do nich sklenené šúpacie dvierka. Medzi sklá sme nalepili biele penové tesnenia aby hady zbytočne nestrkali medzi sklá hlavu a neublížili si tak.
Pohľad na celú terarijnú zostavu skladajúcu sa z jedenástich terárií
Ceny jednotlivých materiálov
V nasledujúcich riadkoch si môžete pozrieť koľko nás vyšlo celé terárium dokopy ale hlavne ceny jednotlivých materiálov, ktoré boli použité pri stavbe.
Pozn: ceny niektorých materiálov sú iba orientačné a sú uvedené ešte v Sk
OSB3 dosky + rezanie - 3400Sk
Sklo + rezanie - 2300Sk
Kolajničky - 1024Sk
Linoleum - cca 700Sk
Vetráky - 611Sk
Silikóny - 246Sk
Laky - 346Sk
Lepidlo - 157Sk
Káble - 90Sk
Káble s vypínačmi - ?Sk
Krabice na rozvody - ?Sk
Úchytky na káble - 51Sk
"L"profily - 72Sk
Kvetináče - 220Sk
Žiarovky - 275Sk
--------------------------------
Spolu = 9492Sk - 315 €
(výsledná suma je bez zarátaných káblov s vypínačmi a krabíc na rozvody)

Zopár zaujímavostí
- Rozmery terária: 225x120x60cm (výška x dĺžka x šírka)
- terárium má šesť poschodí, na každom sú dve terária, okrem úplne vrchného kde je iba jedno s rozmermi 120x40x60cm.
- terárium obývajú tri druhy koráloviek z toho štyri poddruhy, celkovo jedenásť hadov
Na jeho výrobu sa minulo:
- 2ks neutrálneho silikónu
- 1ks lepidla
- 2ks laku na detský nábytok
Terárium obsahuje:
- vyše 4 metre linolea
- 22 posuvných skiel a kolajničiek
- 47 vetrákov
- 11 kvetináčov a žiaroviek
- vyše 6 metrov káblov