A A A
Chov mravcov - formikaristikaVzostupom času sa na slovenskej teraristickej scéne predstavilo už nespočetné množstvo rôznych druhov zvierat, človek by si pomyslel, že už nejestvuje nič, čo sme tu ešte nemali. Ak by ste však zašli do svojich detských čias alebo prezreli zopár zahraničných seriálov, narazíte na odvetvie chovateľstva, ktoré si doteraz na Slovensku a ani v susedných štátoch nevybudovalo svoje trvalé seriózne zázemie – formikaristika. V tomto článku si teda povieme viacej o (ako už nadpis napovedá) chove mravcov.
Prvé terária na chov mravcov vznikali najmä pre vedecké smery, kde bola schopnost vidiet kolóniu a život v nej cez priehladné sklo pokrokom. Neskôr sa začali podobné chovné zariadenia tvoriť aj v dielňach domácich kutilov-zvedavcov.
Načo, ako a kde mravce chovať?
Detské sny a
ukojenie ľudskej zvedavosti pozorovať organizovaný chaos mraveniska priamo doma využila tesne pred miléniom skupinka nemeckých nadšencov a svoju komunitu Antstore predstavila mediálnou reklamou širokej verejnosti. Po tomto akte nastal v Nemecku a neskôr aj vo Francúzku chovateľský booom , vznikali prvé obchody s mravcami a potrebami na ich chov a vďaka internetu si formou fór nováčikovia vymienali prvé rady a typy pod dohľadom už skúsenej, no menej početnejšej generácie. Staronový chovateľský smer sa šíril ďalej po Západnej Európe až do zámoria. Na pozícii Slovenska bolo prednedávnom ešte aj Poľsko, kde zopár amatérskych myrmekológov nahradilo počas troch rokov viac ako 1500 aktívnych chovateľov mravcov.

• Načo, ako a kde mravce chovať?
Ako rýchlo sa mravce množia

Chov mravcov je niečo ako budovatelská stratégia. Začínate s mladou královnou ktorá si vo vašej skúmavke založí svoju novú mladú kolóniu. Tá v závislosti od vašej starostlivosti rastie , pričom v kolónii počas jej vývoja prebiehajú mnohé zmeny. Všetky deje od kladenia vajíčka kráľovnej, cez požieranie vami podanej potravy až po rôzne spôsoby vzájomnej starostlivosti sú ľahko pozorovateľné priamo cez sklo špecializovaného terária – formikária, kam su po dosiahnutí určitej veľkosti kolónie mravce z tuby presunuté. Existujú na svete tisíce druhov mravcov, kde sa každý z nich vyznačuje špecifickým správaním a chovateľskými nárokmi. Táto rôznorodosť dejov schopných pozorovať po večeroch alebo cez obedňajšiu prestávku v kancelárii v malom praktickom teráriu na stole, robí chov tohto sociálneho hmyzu o to lákavejším a zaujímavejším.

Kolko vydrží kolónia
Mravce sa poväčšnou chovajú v upravených tehlách ytong, sádrových alebo v sklo-korkových hniezdach. Pre nasadenie kolónie mravcov do akvária sa najčastejšie používajú ytongové kamene vsadené do terénu prírodne vytvorenej časti prírody.
• Čím sa mravce kŕmia? Čo ak utečú z formikária?

Drvivá vačšina chovných druhov mravcov (Camponotus, Lasius, Myrmica...) sa kŕmi kombináciou hmyz/sladká voda , alebo zriedený med. Ďalšiu významnú skupinu tvoria mravce zrnojedy (Messor) ktorých jedálny lístok obsahuje prevažne semená rastlín, ale nepohrdnú ani klasickým chlebom či taktiež hmyzom. Malú skupinu v chove tvoria druhy živiace sa špeciálnou potravou, ako napríklad  vlastne vypestovaná huba z rozžutých listov (Atta, Acromyrmex).

Z dobre zariadeného formikária mravce nezvyknú utekať. Možno sa na fotografie formikarii z internetu začudujete, no väčšina skutočne nemá žiadne krycie sklo. Ako je teda možné že mravce nevybiehajú? Trik spočíva v použitých látkach natretých na okraji skiel terária (ak je to prírodné formikárium) , alebo teda na okrajoch stien arény (výbeh). V domácnosti nájdeme nástroj proti úniku – detský olej, vazelína, iný minerálny olej. Z estetického hladiska ale aj z výdrže a takmer 100 percentnej úspešnosti proti uniknutiu jedincov hniezda sa používa špeciálny PTFE náter (teflon) , ktorý sa dá zohnať v špecializovaných internetových predajniach pre chov mravcov. Narozdiel od olejov ktoré mravcom smrdia, PTFE funguje na princípe, kde jeho tenká vrstva je klzkejšia ako sklo a mravec jednoducho po nej nedokáže vyšplhať von z terária – zošmykne sa.

• Ako rýchlo sa mravce množia, kolko vydrží kolónia a kde mravce zoženiem?

Pre veľké množstvo na Zemi sa vyskytujúcich druhov je odpoveď na otázky ako rýchlo sa mravce množia a koľko kolónia vydrží ťažká. Vo všeobecnosti však rast
Ako mám začať?
kolónie v teráriu nedosahuje takú rýchlosť akú si mnohí predstavujú. Pre príklad si môžme uviesť nášho najčastejšieho spoločníka v záhradách ale aj v domácnostiach – Lasius niger, mravec obyčajný. Pri odchyte mladej kráľovnej z roja zväčša na našom území v júli, máme možnosť odchovať do konca sezóny (jeseň) nanajvíš 5-15 robotníc v závislosti na skúsenostiach chovateľa a hlavne celkovej starostlivosti. Na konci druhého roku sa malá kolónia rozrastie do veľkosti 30 až 80 robotníc, pričom nasledujúce roky rastie kolónia exponenciálnym tempom až dovŕši dospelosť , ktorého stav dosahujú až skúsení chovatelia pre náročnosť (trvá aj viac ako 7 rokov kým kolónia tohto druhu je schopná stať sa dospelou , pričom obsahuje niekoľko tisíc robotníc)

Čo sa týka výdrže kolónie z hladiska staroby, vplýva na to viac faktorov aj v rámci jedného druhu. Správne zimovanie, strava, životné podmienky, to všetko sa odráža na zdraví kráľovnej – matky, od ktorej života závisí celá kolónia. Vačšina druhov královien sa dožíva 7 až 14 rokov, avšak ako všade aj tu máme výnimky. Kráľovná druhu Monomorium pharaonis (mravec faraón) sa dožíva 3-5 mesiacov, naopak už spomínaný druh Lasius niger 15-25 rokov. Svetové prvenstvo drží kráľovná druhu Lasius flavus ktorá sa vo vedeckom laboratórnom formikáriu dožila úctihodných 29 rokov.

Kolónie, alebo lepšie povedané mladé oplodnené samičky sa dajú získať v prírode. Keď nastane čas rojenia = vytvoria sa pre každý daný druh špecifické poveternostné podmienky v regióne, vylietavajú z hniezd toho istého druhu pohlavné okrídlené jedince samce a samičky. Vo vzduchu a po pristatí na zem kopulujú, pričom samce krátko po tomto akte umierajú. Oplodnené samice zhadzujú krídla a následne ich môžme pozorovať pobehujúce po chodníkoch či inde, kde sa snažia nájsť potenciálne miesto pre založenie svojej vlastnej novej kolónie. Práve takto čerstvo vyrojené mladé kráľovné chovatelia zbierajú a ako si môžme domyslieť , upravená chovná skúmavka predstavuje miesto, ktoré si samica našla ako materskú komôrku. Začínajúci chovateľ sa môže pokúsiť takýmto spôsobom odchovať svoju prvú kolóniu, no nie vždy sa to môže podariť a to aj skúsenému formikaristovi.

A práve preto je pre začiatočníka lepšia volba zohnať si od skúsenejšieho chovateľa, internetového obchodu alebo inak, už odchovanú mladú kolóniu s prvými robotnicami. V tomto prípade je už záruka úspešného pokračovania v chove oveľa väčšia a nováčika obíde mnoho problémov. Až  po nabratí prvých skúseností odporúčam vyskúšat spôsob prvý.

Zda sa to náročné?• Kde sa dozviem viac o chove mravcov a ako mám začať?

Slovenských webov o chove mravcov je až mimoriadne málo, aj keď boli z pozostávajúcej komunity snahy mnohokrát vytvoriť stály systém s článkami a fotogalériami, vždy to padlo pre nedostatok času, málo motivácie a priznáme aj lenivosť.
Akokoľvek je jeseň a blíži sa zima – teda čas kedy mravce spia (hibernujú) , bolo by nezaujímavé si terárium a nových obyvateľov zaobstarať už teraz. Naša skupinka slovenských chovateľov navrhla formikárium a vybrala ten najsprávnejší druh mravcov, ktorý podla skúseností je spolu s daným typom terária najlepší pre začiatočníka. Radi by sme však predstavili tento druh terária na zatiaľ neurčitej teraristickej burze krátko po začatí nového roku formou prekvapenia a tak nebudeme prezrádzať vela. Môžete sa však tešiť na malý akváriový kompakt, ktorého prírodný vzhľad poteší každú policu v pracovni alebo v kancelárii. Ako chovný druh sme vybrali jedného zástupcu juhoeur´pskej myrmekofauny , neuveriteľne lahkého na chov a zaujímavého na pozorovanie. Viac informácii sa dozviete neskôr na už hore spomínanom pripravovanom portáli!

Ako uvítací manéver by to bolo od nás zatiaľ všetko. Spoločne s Vami sa teda tešíme na budúci rok , kedy obohatíme naše domáce zbierky zvierat aj o týchto podarených drobcov.

Prípadné otázky o mravcoch a formikáriách už teraz môžete smerovať do diskusie pod článkom, alebo na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Adrián Purkart