A A A

NNitra - Dolné Krškany itra (Dolné Krškany)
Chovateľská burza býva každú štvrtú nedelu v mesiaci. Najbližšie bude 25. 10. 2009 od 5,00 – 11,00 hodin

Nitra – Dolné Krškany, Kultúrne stredisko

Myslím, že chovateľská burza v Nitre má dosť dlhú tradíciu. Určite už niekoľko desať ročnú, pretože si pamätám, že ešte ako predškolák som s otcom dosť často chodieval pozerať a kupovať zajačkov a holubov. A to už ja som odkrojil zo šiesteho desaťročia svojho života.
Aké sú historické súvislosti tejto burzy, to presne neviem, ale celkom iste je reálny predpoklad, že nitrianska burza má za sebou nejaké to významné výročie, alebo sa práve k úctyhodnejšiemu blíži. Na potvrdenie tohto predpokladu je potrebné tiež povedať, že starobylá Nitra je aj dávnym agrárnym centrom a desiatky rokov poskytuje príležitosť pomerne veľkému regiónu distribuovať dopestované a dochované produkty. Ani nie tak dávno ešte chovateľsko – pestovateľské úspechy roka tradične na jeseň ústili do veľkolepých slávností – dožiniek, ktoré neskôr vystriedali každoročne sa konajúce výstavné trhy – Agrokomplex.

S vyššie uvedenými skutočnosťami nepochybne súvisí aj tradičná chovateľská burza, ktorá sa koná po celý rok, a to každú štvrtú nedeľu v areáli kultúrneho strediska v Krškanoch pri Nitre (v čase od 5.00 hod. do 11.00). K dispozícii je celý objekt kultúrneho strediska. Chovatelia teplomilnejšieho exotického vtáctva, hlavne v nepriaznivom počasí, využívajú dosť priestrannú halu a odolnejšia fauna zase pomerne rozľahlý areál okolo haly.
Nitrianska burza má regionálny charakter a poskytuje príležitosť hlavne chovateľom tak bývalého západoslovenského, ako aj stredoslovenského kraja. Burza nepatrí k tým užšie špecializovaným a v ponuke je proporcionálne zastúpené snáď všetko - hydina, holuby, zajace, šteniatka, mačičky, exotická zverina a okrasné vtáctvo. Každý vie, kde má svoje teritórium, vrátane predávajúcich krmív, chovateľských doplnkov a potrieb, ako aj rôznych rastlín. Zrejme v tom pretrváva aj jej žiadanosť a silná návštevnosť.

Nitra - Dolné Krškany

Ak sa zameriame napr. na okrasné vtáctvo, ktoré určite na nitrianskej burze vždy dominuje, iste sa nemýlim keď konštatujem, že je to analógia všetkých v súčasnosti sa konajúcich búrz, a to či už na Slovensku, alebo inde u susedov. Neporovnateľná je prevaha papagájovitých vtákov, snáď všetkých dnes ponúkaných druhov – od tých najmenších, nad drobnými exotickými vtákmi. Hoci tieto na nitrianskej burze predstavujú v ponuke len malú časť, aspoň sú rešpektovaní a dôstojne sa „tlačia“ v priestrannej hale.        
Keď si spomeniem, ako začiatkom 90-tych rokov – síce už minulého storočia, sa tu bežne ponúkali aj náročnejšie exotické vtáčky, ako napr. tigríček, zlatoprska, amarant, či motýlik, teraz po nich nie je ani najmenší náznak. A tak v každomesačnom pestrom spektre ponúkaných anduliek, kanárikov, čížikov, zebričiek, chovičiek a pestúnok je bežná amadína Gouldová a diamantová, menej aj pruhovaná, neraz vidieť u mnohých chovateľov obľúbených pásovníkov, častý je astrild rákosný a zriedkavejšie bieloprsí, pribudli amády trojfarebné a sem – tam aj zelenomodré (forbesky) a kubánky.
Burza svoj – ako sa povie cveng, chovatelia sa sem radi vracajú, vždy si je čo povedať v bufete pri káve, či v zime pri varenom víne, vymeniť si skúsenosti a popri tom aj niečo dokúpiť.