A A A

Dovolenky sú už v plnom prúde, a tí, ktorí majú v rodine štvornohých miláčikov riešia každoročnú dilemu - čo so psom, či mačkou? Zobrať ich so sebou na dovolenku, alebo ich dať na starosť rodine, známym, či susedom? Ak sa neviete medzi týmito možnosťami rozhodnúť, máme pre vás ešte jeden tip - už aj na Slovensku máme psie, či mačacie hotely.

Pes na dovolenku či nie?

Psie hotely
Na Slovensku sa ponuka psích hotelov postupne rozrastá, a aj v tomto sa už približujeme k štandardom v západnej Európe. Nie je ich síce veľa, nájdete ich však po celom Slovensku. Od Bratislavy - kde je asi najviac psičkárov, cez Trnavu - hotel sa tu otvoril tento rok v júni, Topoľčany, Martin, Žilinu až po Košice.

Úroveň psích hotelov je rôzna, podobne ako je tomu pri ľudských hoteloch. Preto ak ich máte na výber viac, snažte sa zvoliť ten najvhodnejší, aby váš štvornohý miláčik necítil, že je na určitý čas odvrhnutý. Veď aj on si chce užiť svoju zaslúženú dovolenku medzi „svojimi". Pes si vybrať nemôže, ale vy áno, výber psieho hotela preto dobre zvážte.

Sú totiž aj hotely, kde psov zavrú do koterca a sem tam sa s nimi prejdú, ale sú aj také, kde si to psy doslova užívajú. Veď ako hovoria niektorí ortodoxní psíčkari „aj pes je tiež len človek".

Podmienkou prijatia vášho chlpáča do každého hotela je dobrý zdravotný stav, ktorý doložíte očkovacím preukazom. Tie lepšie psie hotely vám psíka aj odčervia, alebo mu dajú odblšovacie obojky, či obojky proti kliešťom.

Cena psieho hotela sa pohybuje podľa veľkosti psa a poskytnutých služieb. V priemere to je 10 až 18 eur za deň. Nižšia cena môže predurčovať zavretie psa do koterca prerušované krátkou prechádzkou, vyššia zas nadštandardné služby tzv. - all inclusive, kde je celý hotel prispôsobený pre psov.

Kvalitné hotely vám pred odovzdaním psíka dajú aj dotazník, kde vypíšete konkrétne veci o vašom štvornohom miláčikovi, tak, aby mohol byť zaradený k svojej „partii psov". Voľnosť psy milujú, a práve takéto hotely im ju poskytnú. Každodenné vychádzky sú samozrejmosťou, a svorky psov chodia spolu, vďaka čomu sa do sýtosti vybláznia. Dominantné psy zase chodia na vychádzky individuálne. Prevádzkovateľ hotela by mal totiž jednotlivé plemená poznať, a mať ku psom aj výborný vzťah.

Mačacie hotely
Mačacie hotely už síce na Slovensku nájdete tiež, ale pred tým ako budete uvažovať o umiestnení vašej mačičky, či kocúra v hoteli, zvážte viaceré možnosti. Prvou je to, či nenechať mačku doma vo svojom veľmi dobre známom prostredí. Vie, kde nájde svoju potravu a vodu, a kde vykonáva potrebu. Mačka totiž nie je náročné zviera, ak sa jej zabezpečia základné potreby.

Počas dovolenky by potom postačila pomoc napríklad od suseda, či známeho, ktorý by mačke vymenil vodu, dosypal potravu a udržiaval čistú mačaciu toaletu. V tom prípade však musí byť vytvorené bezpečné prostredie. Ako iste viete, mačka je zvedavý tvor, a hlavu „pichne" aj tam ,odkiaľ ju už nebude môcť vytiahnuť. Preto by mali byť všetky spotrebiče - práčka, rúra, či chladnička, uzatvorené.

Takisto treba zabezpečiť rôzne voľne stojace poháre, džbány alebo vázy, aby sa na nich mačka neporezala, keby sa jej ich podarilo rozbiť. Nezabudnite tiež na kvety, hlavne na jedovaté - brečtan, rododendron, imelo, pretože ak sa mačke dostane do potravy chlp, vtedy požiera rastliny na lepšie trávenie. Ak by obžierala jedovaté rastliny, nedopadlo by to dobre.

Ak ale nechcete nechať mačičku doma samú, máte mačku, ktorá potrebuje spoločnosť, prípadne nenájdete nikoho, kto by sa o ňu počas vašej neprítomnosti postaral, vtedy príde na rad mačací hotel.

Vybavené sú podobne ako psie, mačka je v nich medzi „svojimi", a je o ňu postarané. Ceny v mačacích hoteloch sú o niečo nižšie ako v psích. Dôvodom je nižšia náročnosť starostlivosti o ňu. Záleží len od majiteľa či si priplatí za nadštandard, alebo len za bežnú starostlivosť. Ceny sa pohybujú od 4 do 10 eur za deň. Jediné čo musíte do mačacieho hotela priniesť je platný očkovací preukaz.

Rozhodnutie či svojho štvornohého miláčika zoberiete na dovolenku alebo ho necháte doma, či v zvieracom hoteli, zostáva len na vás, pretože mačka ani pes sa rozhodnúť nemôžu. O správnosti vášho výberu rozhodnú vaši domáci miláčikovia pri vašom návrate z dovolenky. Ak sa im z hotela nebude chcieť ísť veľmi domov, viete, že ste sa rozhodli správne, a pes, či mačka si svoju „dovolenku" poriadne užili.