A A A

Psi

Slovenský kopov sa na území Slovenska choval niekoľko storočí, hoci nie presne v dnešnej podobe. V minulosti sa poľovníci zameriavali predovšetkým na jeho poľovnícke vlastnosti hlasito a vytrvalo prenasledovať zver, prípadne ju zastaviť a držať na mieste i niekoľko hodín. Jednotný štandard, výška, sfarbenie boli iba druhoradé, nevýznamné vlastnosti. V porovnaní s dnešným kopovom sa uprednostňovali skôr vysokonohí a telesne silnejší jedinci. Prvé písomné zmienky o kopovoch sú zo 17. – 18. storočia a zakazuje sa v nich kríženie s inými psami ( Slimák 1964 ). To naznačuje , že už vtedy boli snahy o zachovanie čistoty rasy kopova a dôvodom bolo isto jeho vynikanie nad ostatné plemená.

K jednotnému typu chovu kopova sa na Slovensku prikročilo okolo roku 1915 a týkalo sa najmä sfarbenia. Ustálenie výšky na 50 cm si neskôr vyžiadali zákony a nariadenia, zakazujúce duriť zver vysokonohými duričmi. Za začiatok novodobého šľachtenia kopova možno požadovať rok 1936, v ktorom bol usporiadaný prvý chovný zvod kopovov v Banskej Bystrici.

Pre domácich miláčikov dostaneme v obchode kúpiť všelijaké dobroty. Ale čo tak im vyrobiť doma sladkú maškrtu bez nejakých chemických a konzervačných látok? Je tu pre vás recept, ktorý je veľmi jednoduchý a v prvom rade, viete čo psíkovi dávate.

Tak neváhajte a potešte vášho miláčika domácou arašidovou tyčinkou. Podľa receptu to zvládne úplne každý. Uvidíte, ako sa bude zalizovať.

KEDY: 26.8.2017 (sobota)
KDE: cvičisko SARda na Turbínovej 1, Bratislava

Zažite skvelý deň so svojím psíkom, plný hier, zážitkov, odborných prednášok a najlepších ochutnávok.
Už teraz sa môžete tešiť na 2. ročník Dog Spartan Race, kde sa stretnú všetky šikovné psíky aby predviedli svoje schopnosti a chuť víťaziť.

Čakajú vás tieto disciplíny:

PEVNOSŤ ZOODOM - prekážková dráha
ZOODOM STOPÁR - stopovacia dráha
OSVIEŽUJÚCI BALANS - jednoduchý slalom
NÁKUPNÍ MANIACI - sebaovládanie a inteligencia
MAJSTER POSLUŠNOSTI - skúška znalosti povelov

Napriek svojej ostrosti je ľahko cvičiteľný a poslušný.
Vznik a pôvod SHS

Šľachtenie SHS sa začalo v 40.- tych rokoch 20. storočia, kedy nestor slovenskej kynológie pán Koloman Slimák začal podchytávať hrubosrstých jedincov sivastého zafarbenia, ktoré sa v tej dobe vyskytovali. SHS vznikol z troch pôvodných rás: Weimarský stavač, Český fúzač a Nemecký drôtosrstý stavač. V roku 1944 skrížil suku weimarského stavača Monika v.d. Haraska (ÖHZB-W 931) so psom českého fúzača Robby Šelle (SPKS 1294). Z tohto párenia vzišiel jednofarebný sivastý vrh. Z neho vynikala svojim výkonom a exteriérom najmä sučka Flora z Karpát (SPKS 1842). Tá bola potom napárená psom- weimarským stavačom Yves v.d. Westhütte (ÖHZB-W 937). Aj tentoraz z toho bol bezchybný hrubosrstý vrh. Nasledovali ďalšie párenia s jedincami plemien český fúzač a nemecký drôtosrstý stavač. Potomkovia týchto párení, avšak iba hrubosrstí a jednofarební, boli zapisovaní do experimentálnej plemennej knihy zastrešovanej od roku 1950 Slovenským poľovníckym zväzom ako hrubosrstí weimarskí stavači. To však spôsobovalo problémy, nakoľko oficiálny štandard wiemarského stavača neuznával jeho hrubosrstú formu. V slovenskom preklade štandardu však bolo uvedené, že niekoľko jedincov sa chová na Slovensku v hrubosrstej forme. Až v roku 1975 nemecký Klub chovateľov weimarských stavačov odpovedal slovenským chovateľom, že štandard nepozná žiadnu hrubosrstú formu weimarského stavača.

Vcítia sa do nálady

Keď začujete hlas svojho kamaráta, viete si ho hneď predstaviť, dokonca z tónu reči viete aj vycítiť, akú má náladu. Maďarskí vedci tvrdia, že podobne na ľudské zvuky reagujú aj psy. Emocionálne nabité zvuky ako smiech či plač vyvolávali podobnú spätnú väzbu u ľudí aj pri psoch.

Magnetická rezonancia podľa štúdie v Current Biology ukázala, že psí mozog sa pri prijímaní takýchto zvukov správa takisto ako ľudský.
„Psy a ľudia žijú v podobnom sociálnom prostredí. Takže nás zaujímalo, či dokážu psy z ľudského hlasu získať aj nejaké sociálne informácie,“ hovorí pre magazín Science Attila Andics, neurológ z Maďarskej akadémie vied na Univerzite Loránda Eötvösa v Budapešti.
Ide o prvú porovnávaciu neurozobrazovaciu štúdiu neprimátov a ľudí.

Estrélsky pastiersky pes

Pre väčšinu budúcich majiteľov štvornohých priateľov  - psíkov – nie je podstatné z akých predkov pochádzajú a koľko rokov sa vyvíjali a iné ďalekosiahle štatistiky.
Dôležité ale je aký sú dnes, ako vyzerajú, aký majú charakter a využitie.
Šľachtenie psov sa stalo vedou a čiastočne ľudským rozmarom, sprevádzaným módou. Výsledok je však nie vždy uspokojujúci. Príroda je skoro vždy silnejšia. Šľachtenie nových plemien psov podľa konkrétnych požiadaviek využitia čiastočne spôsobilo aj to, že už dnes je veľmi málo pôvodných plemien s typickými vlastnosťami a charakterom psa, bez civilizačných chorôb, degeneračných dedičných vád a reprodukčných obmedzení.

Katalánsky ovčiak
Katalánský ovčák je starobylé plemeno pocházející z Katalánska, které leží na území dnešního Španělska. Jedná se o velmi schopného a pracovitého psa, jež vyniká svojí samostatností, ale zároveň i výbornou spoluprací s psovodem. Během odpočinku je to ohromný kliďas, který nepohrdne láskyplným pomazlením se svojí rodinou.

Katalánský ovčák byl po staletí využíván jako ovčák u dobytka a hlídač farmy či majetku v Katalánsku. Hrál také velmi důležitou roli během Španělské občanské války (1936–1939), kdy byl používán k vyhledávání zraněných osob a také k doručování zpráv.