A A A
Mačky sa veľakrát javia tak maškrtné, že to ich majiteľa doháňa až k šialenstvu.
Mačky sa veľakrát javia tak maškrtné, že to ich majiteľa doháňa až k šialenstvu. O jednej kapsičke sníva, druhej nie a z maškŕt, ktoré ste im nakúpili, si vyberú iba jeden druh. Ale nie je to rozmar, môžu za to ich chuťové receptory a trávenie, ktoré je úplne odlišné od psieho.

Mačky veľmi citlivo reagujú na jemné odtiene horkej chuti a úplne im chýbjú receptory sladkej chuti. Čo sa týka trávenia, majú problémy so sacharidmi a naopak ich poteší mäso, z ktorého čerpajú bielkoviny a tuky.
Mačka potrebuje mäso

Mačací trakt sa veľmi líši od toho psieho. Psy sa môžu živiť okrem živočíšnej stravy tiež potravou rastlinného pôvodu a dokonca na čas zvládnu byť striktnými vegetariánmi.
Mačky by takýto jedálniček dlho neprežili. Patria totiž medzi obligátne mäsožravce - hlavným zdrojom energie sú pre nich živočíšne bielkoviny a tuky, ktorých čerstvosť si na rozdiel od sladkého dokážu vychutnať. Z tukov potrebujú získať viac esenciálnych mastných kyselín ako psy a nedokážu syntetizovať vitamíny A a D. Ideálne by preto mačky mali mať v kŕmnej dávke 80 - 90% surovín živočíšneho pôvodu, zatiaľ čo psy si vystačia s 50 - 70%.

Aké krmivo je pre mačky ideálne?

Mačky pochádzajú z veľmi suchých oblastí a púští, a tak málokedy trpia pocitom smädu. Hlavný zdroj tekutín pre nich predstavovala voda obsiahnutá v tele koristi, ktorú ulovili.
Takže ak budete kŕmiť svoju mačku granulami, nezabudnite ju naliať do vedľajšej misky dosť vody, aby mohla touto formou tekutiny doplniť. Po suchých granulách totiž môže mať koncentrovanejšiu moč a byť náchylnejšia k tvorbe močových kameňov.
Kŕmiť mačku len mäkkým krmivom tiež nie je vhodné, pretože na málo používaných zuboch by sa jej mohol vytvoriť zubný kameň. Stravu teda v ideálnom prípade kombinujte.
Zvoľte kvalitné granule s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín a doplňte ich masovú konzervou či vrecúškom bez zvýšeného obsahu vápnika. Vďaka tomu prijme mačka dostatok vody, bielkovín a ostatných živín.