A A A

Chováme potkanaNiektorí ľudia si potkany spájajú so špinavým prostredím a prenášaním chorôb ako je napríklad mor. V skutočnosti sú však tieto zvieratká čistotné a inteligentné. Spočiatku sa používali na laboratórne účely, no zakrátko sa stali aj spoločníkmi v domácnosti.

V prírode sú spoločenské, a preto by sa mohlo stať, že ak si zadovážite iba jedného, bude mu u vás doma smutno. Odporúčajú sa minimálne dva potkany.
Sú to priateľské a prítulné tvory, ktoré si vašu pozornosť budú vyžadovať každý deň. Hoci z rôznych serverov sa dozviete, že potkan sa dožíva osem rokov, treba si uvedomiť, že potkany, ktoré si môžete kúpiť v obchode, sú špeciálne vyšľachtené, a tak sa ich vek pohybuje nanajvýš do štyroch rokov.

Čo sa týka umiestnenia potkana, odporúča sa skôr viacposchodová klietka ako akvárium. Čím vyššia klietka, tým lepšia, pamätajte, že potkany rady lozia. Taktiež by ste sa mali vyhnúť prílišnému priamemu osvetleniu a prievanu, bezsrstý potkan môže rýchlejšie prechladnúť. Ako podstielku môžete použiť hobliny, potkan by mal mať dve misky na stravu, jednu na ovocie a zeleninu a druhú na suchú stravu. Nikdy mu však do domčeka nedávajte nič z plastu, určite by ho čoskoro rozhrýzol a prehltnutie aj najmenšieho kúsku mu môže spôsobiť smrť.

Myslite tiež na to, že potkan je tvor hravý, a tak mu v jeho domčeku vyrobte rôzne hračky. Môžete použiť staré handry, papierové obrúsky, rôzne závesné odpočívadlá, drevo, ktoré rád hryzie a pod. Dobré je hračky mu pravidelne obmieňať, aby sa mu nezunovali. Vhodné sú tiež rôzne preliezky, ktoré dostanete v bežných chovateľských potrebách. Tam nájdete aj rozličný sortiment krmiva pre hlodavce, od slnečnice, ovsa, pšenice až po obilné tyčinky či srdiečka pre hlodavce. Vhodné je tiež potkanovi zabezpečiť živočíšnu stravu, vhodné sú aj psie konzervy, varené mäso, vaječný bielok či syry. Špeciálne výživové doplnky taktiež nájdete na trhu, k dispozícii sú kvapky alebo rôzne pasty, ktoré potkan obľubuje.

Potkan môže jesť prakticky všetko, myslite predovšetkým na to, že jeho hlodavý chrup potrebuje dostatočné množstvo takých potravín, ktoré možno hrýzť a chrúmať. Jedlo by však nemalo byť solené či korenené. Dôležité je tiež zabezpečiť potkanovi stály prísun čerstvej vody.

Najčastejšie ochorenia u potkanov sú ochorenia dýchacích ciest a nádory. Tie mu môžu významne skrátiť život a sú rôzne druhy nádorov, ak sú na koži, dajú sa operovať, horšie je to s podkožnými formami. Nádor môže byť aj na hlave, vtedy má potkan nervové problémy, ak je v brušnej dutine, má problém s príjmom potravy a vyprázdňovaním. Potkany sa na rozdiel napríklad od fretiek nezvyknú očkovať, pretože neexistuje účinná očkovacia látka.

Potkany sú priateľské a dajú sa ľahko vycvičiť a napriek niektorým názorom sú vhodné aj pre deti, ktoré na rozdiel od škrečkov nemajú tendenciu pohrýzť. Tým, že sú hravé a vyžadujú spoločnosť, sú vhodným domácim maznáčikom pre ľudí, ktorí sa cítia osamelo a potrebujú živého tvora, o ktorého nebude náročné sa starať.