A A A

Ostané zvieratá

Slovensko uznalo nové národné plemeno „Slovenská dojná ovca“. Vyšľachtená je z pôvodných slovenských plemien a špecializovaných dojných plemien.

„Počet oviec na Slovensku stagnuje, no produkcia ovčieho mlieka stúpa. Práve nové plemeno Slovenská dojná ovca má zvýšiť nielen produkciu mlieka, ale aj konkurencieschopnosť našich chovateľov …oviec,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR počas slávnostného uvedenia plemena.

Aké druhy fretiek poznáme
Fretka tchorovitá (lat. Putorius putorius furo) vznikla domestikáciou šelmy – tchora tmavého (Putorius putorius).

Fretky boli ešte v nedávnej minulosti používané poľovníkmi na lov divokých králikov – fretkovanie. Postupom času sa z nich stali vyhľadávaní domáci miláčikovia hlavne pre svoju nenáročnosť a veselú povahu. Niekedy sú využívané aj ako módne doplnky ale povedzme si úprimne, zviera by nemalo byť módnym výstrelkom, ale súčasťou rodiny.

V anatomických otázkach sa fretky medzi sebou veľmi nelíšia, no čo týka sfarbenia, poznáme niekoľko základných kategórií.

Štandardné sfarbenie:

Chov koz
Dávne príslovie, že „koza je kravička chudobných“, skúsenosti mnohých pozmenili na „koza je mliekarňou pre tých, čo chcú byť dlho zdraví“. Veď kozie mlieko pomáhamnohým dojčatám neznášajúcim kravské mlieko, alergikom či astmatikom.

Spomedzi úžitkových zvierat má koza najširšie potravinové spektrum. Vyberá si to, čo jej najlepšie chutí, pretože dobre rozozná chuť sladkú, kyslú, horkú i slanú. Práve z tohto dôvodu sú pestované, skoro monokultúrne trávniky pre kozy veľmi chudobnou, málo pestrou pastvou. Kozy sa preto ani nehodia na funkciu tzv. živých kosačiek pestovaných trávnikov. Keďže zhodnocujú aj ťažko stráviteľné a na bielkoviny chudobné krmivo, môžeme bez nadsadenia povedať, že kozy sú vysoko ekologické zvieratá.

Chováme potkanaNiektorí ľudia si potkany spájajú so špinavým prostredím a prenášaním chorôb ako je napríklad mor. V skutočnosti sú však tieto zvieratká čistotné a inteligentné. Spočiatku sa používali na laboratórne účely, no zakrátko sa stali aj spoločníkmi v domácnosti.

V prírode sú spoločenské, a preto by sa mohlo stať, že ak si zadovážite iba jedného, bude mu u vás doma smutno. Odporúčajú sa minimálne dva potkany.
Sú to priateľské a prítulné tvory, ktoré si vašu pozornosť budú vyžadovať každý deň. Hoci z rôznych serverov sa dozviete, že potkan sa dožíva osem rokov, treba si uvedomiť, že potkany, ktoré si môžete kúpiť v obchode, sú špeciálne vyšľachtené, a tak sa ich vek pohybuje nanajvýš do štyroch rokov.

Divoké myši milujú behanie, chodili za kolieskomJohanna Meijerová bežne skúma biologické rytmy myší. Sleduje drobné elektrické prúdy prechádzajúce ich mozgom či svalmi a snaží sa porozumieť, ako takáto aktivita v tele zvierat funguje.
Vo voľnom čase si však v roku 2009 postavila vo svojej záhrade drobný experiment. Do jedného z rohov umiestnila otvorenú klietku pre zvieratá a do nej pripevnila koliesko, úplne bežné, aké možno nájsť v potrebách pre chovateľov. K celému pokusu navyše pridala aj infračervené kamery a sledovala, čo sa bude diať.