A A A
Návod na založenie záhradného jazierka
Parametre typu tvar a veľkosť je vhodné určiť podľa toho, na akej ploche leží vaša záhrada a aj podľa samotného umiestnenia jazierka. Vybudovať ho však môžete takmer kdekoľvek, kde vám to trávnatý povrch záhrady dovoľuje. Po výbere umiestnenia môžete skúšať, aký tvar jazierka by vašej záhrade najviac pristal. Netreba na to nič viac než špagátik a kolíky, prípadne piesok, ktorým sa tiež dá vyznačiť obrys na trávniku. Zároveň si naplánujte, v akom rozmedzí bude v jazierku najhlbšia voda (napr. 60 až 150 cm), plytká voda (20 až 40 cm) a močiar (hĺbka do 10 cm).
Teraz sa môžete pustiť do modelovania dna. Na najhlbšom mieste odporúča špecialista zo spoločnosti Hornbach Daniel Brychta vyhĺbiť dno jazierka o ďalších cca 25 cm. Ak by niekedy bolo potrebné jazierko vyprázdniť, môžete do tejto priehlbiny umiestniť sací kôš čerpadla. Okolo obrysu jazierka vybudujte aj zhruba 15 cm hlbokú priekopu, tzv. kapilárny uzáver, ktorý bude zabraňovať skĺznutiu fólie do jazierka. Jamu dôkladne vyčistite od kameňov a koreňov, ktoré by mohli fóliu poškodiť. Na jej väčšiu ochranu na dno jamy utlačte vrstvu piesku s hrúbkou aspoň 10 cm.

Jazierko môžete vystlať špeciálnou textíliou položenou na pieskovej vrstve. Samotnú fóliu do jazierka vložte tak, aby jej okraje presahovali kraj jazierka zhruba o pol metra. Vďaka kvalitným fóliám sa dá vytvoriť záhradné jazierko, ktoré bude pôsobiť skutočne prírodným dojmom. Na to sú však potrebné špeciálne fólie, ktoré vyhovujú všetkým požiadavkám kvalitnej vodnej záhradky. Na tento účel rozhodne nie je vhodné používať stavebné fólie, ale radšej tie z trvalo elastického PVC. Sú nepriehľadné a odolné voči slnečnému žiareniu aj teplotným výkyvom. Pre vodné rastliny je takáto fólia ideálna aj preto, že neuvoľňuje žiadne škodlivé látky.

Fóliu v jazierku je takisto nutné ochrániť proti špicatým predmetom, napríklad kameňom, ktoré na ňu môžu vďaka tlaku vody pôsobiť.

„Často stačí na dne jazierka utlačiť dostatočne silnú vrstvu piesku, ktorá fóliu zospodu ochráni pred rôznymi predmetmi, ktoré sa ešte môžu nachádzať v zemine. Ak však nemáte k dispozícii piesok, môžete použiť geotextíliu, ktorá sa uloží pod rybničnú fóliu a chráni ju tak proti kameňom a koreňom. Geotextília je zvlášť odolná vďaka nekonečným vláknam,“ vysvetľuje Brychta.

Dno jazierka zakryte vrstvou jemného štrku a napusťte vodu do jeho najhlbšej časti, aby sa tu fólia postupne usadila, a potom sa môžete pustiť do skrášľovania. Vyberte vhodné miesta a na ne umiestnite vodné rastliny vložené do košíkov alebo kvetináčov s otvormi. Potom už môžete jazierko úplne naplniť vodou. Je však potrebné počítať s tým, že fólia sa bude ešte niekoľko dní prispôsobovať tvarom dna, kým sa defi nitívne usadí. Vyplatí sa venovať pozornosť aj okrajom fólie, predovšetkým pre estetické účinky, ale aj kvôli kapilárnemu úniku vody do zeme cez jej okraj.

Na zakrytie výborne poslúžia okruhliaky a previsnuté rastliny. Medzi osvedčené metódy proti úniku vody z jazierka patrí vhodné rozloženie kameňov či využitie močariny s rastlinami na brehu. Pri krajoch poslúži na prirodzený prechod trávnatá plocha.

Dôležité je aj skrášlenie jazierka rastlinami. Navyše pôsobia nielen estetickým dojmom, ale v prípade chovu rýb v jazierku zaisťujú aj okysličovanie vody. Vhodná doba na sadenie vodných rastlín je na jar. Využiť môžete napríklad šachor, prvosienky, lekná, rožkatce či kosatce. Rastliny je však treba rozlíšiť podľa toho, či sú vhodné na breh, do vody či do močiara.