A A A

Články

Návod na založenie záhradného jazierka
Parametre typu tvar a veľkosť je vhodné určiť podľa toho, na akej ploche leží vaša záhrada a aj podľa samotného umiestnenia jazierka. Vybudovať ho však môžete takmer kdekoľvek, kde vám to trávnatý povrch záhrady dovoľuje. Po výbere umiestnenia môžete skúšať, aký tvar jazierka by vašej záhrade najviac pristal. Netreba na to nič viac než špagátik a kolíky, prípadne piesok, ktorým sa tiež dá vyznačiť obrys na trávniku. Zároveň si naplánujte, v akom rozmedzí bude v jazierku najhlbšia voda (napr. 60 až 150 cm), plytká voda (20 až 40 cm) a močiar (hĺbka do 10 cm).

Austrálčania chcú zachrániť diablaNa východe Austrálie sa vlani narodilo 24 tasmánskych čertov v chovnej stanici, ktorá pomáha zaistiť prežitie druhu ohrozeného nákazlivým ochorením podobným rakovine.

V zariadení s názvom Devil Ark (Čertova archa) na svahoch horskej oblasti Barrington Tops severne od Sydney odborníci chovajú samca a samičky, ktoré chcú raz vrátiť na ostrov juhovýchodne od Austrálie – na Tasmániu.

Nádorové ochorenie tváre, pre ktoré diablom medveďovitým, inak nazývaným tasmánske čerty, do piatich rokov hrozí vyhynutie, usmrtí jedinca do troch až šiestich mesiacov. Nákaza sa šíri uhryznutím pri obrane potravy alebo v bojoch o územie.

„Šance na prežitie dnes vyzerajú zle. Choroba bola objavená v roku 1996. O 15 rokov neskôr sa populácia znížila o 91 percent,“ tvrdí ekológ Tim Faulkner z organizácie Australian Reptile Park. V súčasnosti ,,tu nie je žiadna nádej na liečbu, na vakcínu ani na spomalenie šírenia nákazy," hovorí.

15. Senecká výstava zvierat15. Senecká výstava zvierat sa koná v dňoch 8.-9.10.2011 na parkovisku vedľa amfiteátra v Senci. Otvorené pre verejnosť je v sobotu od 8.-18.hod. a v nedeľu od 8-13. hod. V nedeľu od rána je súčasne aj tradičná burza. Je prihlásených 300 holubov, 210 kusov hydiny a 150 králikov. Veľa vystavemných a čistokrvných zvierat je predajných.
Bližšie informácie u p. Lévaia na tel: 0903323499
Bobor - opäť udomácnený druh v našej prírodeBobry boli v strednej Európe a teda i na území Slovenska približne v polovici minulého storočia vyhubené. Lovené boli hlavne pre kožušinu, ale aj pre "kastoreum", čo je na olej bohatý sekrét párovej žľazy. Sekrétu bol pripisovaný pozitívny účinok na ľudský organizmus a verilo sa, že je prostriedok podporujúci potenciu. Táto povera bola jednou z príčin decimovania bobrích populácií. Bobor vodný (Castor fiber) je najväčší európsky hlodavec a už podľa názvu je jasné, že jeho život je úzko spätý s vodou. Žije v jazerách, rybníkoch i väčších tečúcich vodách. Na ich brehoch si robí obydlia tak, že východ ústi vždy pod vodnou hladinou a vlastný suchý a priestranný brloh je položený vyššie. Ďalším možným obydlím bobrov sú "hrady", navrstvené z konárov, dreva a hliny. Veľkosť bobrov môže dosiahnuť 1m dĺžky a váhu do 30 kg.

Malokarpatská oblastná výstava drobných zvieratMalokarpatská oblastná výstava drobných zvierat sa uskutoční už tento piatok, sobotu a nedeľu 23.9. - 25.9.2011 v priestoroch Spojenej školy, Ulica SNP 30, Ivanka pri Dunaji Výstava bude otvorená pre verejnosť nasledovne: piatok 23. 9. 2011: 11.00 - 18.00 hod. sobota 24. 9. 2011: 09.00 - 18.00 hod. nedeľa 25. 9. 2011: 09.00 - 15.00 hod.
Zvieratá budú vystavené nasledovne:

o Králiky jednotlivo (kolekcie sa nevyhodnocujú)
o Hydina 1+2
o Holuby - len jednotlivo o Vodná hydina 1+1
o Exoty vystavujú len chovatelia ZO SZCH Ivanka pri Dunaji

Malokarpatská oblastná výstava drobných zvieratPredaj zvierat sa uskutoční prostredníctvom garantov. K predajnej cene bude pripočítaných 10% v prospech výstavy. Zakúpené zvieratá budú novému majiteľovi vydané hneď po úhrade. Králiky musia mať rodokmeň. Výstava bude s medzinárodnou účasťou a posudzovanie zvierat vykonajú zahraniční posudzovatelia. Majiteľom najlepšie ohodnotených zvierat budú udelené ceny, ktoré si môžu prevziať vystavovatelia pri preberaní zvierat dňa 25. 9. 2011. Ceny sa nezasielajú. Výstavný výbor zodpovedá za riadne ustajnenie a kŕmenie vystavovaných zvierat a poskytuje záruku v prípade straty počas výstavy. Výstavný výbor si vyhradzuje právo zmien vo výstavných podmienkach. V prípade malého počtu zvierat alebo nepriaznivého počasia sa výstava nemusí uskutočniť. Zvieratá budú vydávané majiteľom po ukončení výstavy dňa 25. 9. 2011 od 15.00 hod. Len osobné odovzdanie.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Katalóg vystavených zvierat

Malokarpatská oblastná výstava drobných zvierat