A A A
Chov listonoha amerického je pomerne jednoduchý

Okrem mravcov a iných hmyzovitých potvor som sa dal na chov listonohov amerických – Triops longicaudatus.
Listonohy samozrejme žijú aj u nás v prírode, no z istého chovateľského dôvodu sa na chov používa práve tento.

Listonohy sa sa u nás dajú kúpiť ako hračka pre deti – aquasaurus a iné podobné výrobky, zväčša pozostávajúce z malej gýčovej plastovej nádobky, trochou krmiva a zmesi piesku so zopár vajíčkami (15). Samozrejme, my čo to chceme skúsiť chovať normálnejšie vieme, že krmivo by sme i tak použili vlastné a akvárium či inú nádobu tiež.
Preto je najlepšie kúpiť si samostatne vajíčka, lepšie aj vo väčšom počte.

Ideálne cez inzerciu … po 100-250-500 kusoch, 100 pre potešenie a 250-500 pre založenie chovu s odchovom.

Vajíčka Triops sú vlastne cysty. Znamená to, že sú to veľmi odolné predmety – čo vyplýva z cyklu listonohov v prírode. Udáva sa, že v suchu a tme dokážu prežiť aj vyše 15 rokov.

Listonoh je živočích s krátkym životným cyklom. Obýva občasné toky, miesta kde sa pri hojnom daždi akumuluje voda či len obyčajné výmoly na poli. Vajíčka Triopsov sú zahrabané v substráte a keď naprší do výmoľu voda, do 24-48 hodín sa z nich vyliahnu mladé larvy Triopsov, ktoré sa časom premieňajú na tvory podobné dospelcom. Vajíčka sú drobnejšie ako mak, čiže aj tieto mladé sú ledva 1mm veľké. Behom 2-4 týždňov dorastú na dospelcov, ktoré sa dokážu partenogeneticky rozmnožiť – zahrabú vajíčka do substrátu. Keď voda vyschne a znova naprší, cyklus sa znovu opakuje.

CHOV

Ak obdržíme vajíčka – ako sme spomenuli vyššie sú veľmi drobné, môžme sa rozhodnúť do akej miery chceme chov praktizovať. Ak si chceme len rekreačne vyskúšať vychovať Triopsov, nepotrebujeme nejaké špeciálne nároky na ich chov. Na kvalitnejší odchov už áno (ten postup tu rozoberať nebudem).

1. Zoberieme si hocijakú nádobu , plastovú, faunabox, malé akvárium, 5L pohár…

2. Podľa uváženia do nej nalejeme vodu – ale tu si musíme rozhodnúť či chceme dosiahnuť vyššiu úspešnosť alebo si vystačíme s pár jedincami. Triopsy nemajú radi tvrdú vodu a to má vplyv na počet vyliahnutých jedincov v začiatku chovu. Môžme teda použiť dažďovú vodu, vodu zriedenú s destilkou alebo kojeneckú vodu, prípadne z iného vhodného vodného zdroja. Samozrejme, čím lepšia voda tým vyššia účinnosť , pre amatérsky chov stačí pohodlne z mojich skúseností aj obyčajná vodovodná voda. Stačí do nádoby tak 4-7cm vody.


3. Substrát nie je nevyhnutný, ale je vhodný… stačí obyčajný kremičitý piesok alebo iné vhodné zmesi. Iné dekorácie taktiež nie sú nevyhnutné, filter ani vzduchovanie nie je potrebné pri malom objeme. Jávsky mach či iné podobné rastliny sú vhodné. Osvetlenie chov uľahčuje, stačí svetlé miesto v miestnosti. Teplota stačí izbová.

4. Nasypeme vajíčka – ale pozor nie všetky! Ak sme si zohnali napr. násadu so 100 vajíčkami , vyskúšame si najskôr tak 20, aby nám zvýšilo na viacero pokusov ak by sa nám niečo nevydarilo. Taktiež je to vhodné, akokoľvek u mladých listonohov je vysoká miera kanibalizmu.

5. Z mojich skúšaní vo vodovodnej vode, bez substrátu mám skúsenosť , že z 20 vajíčok sa vyliahne približne 10-14 jedincov. Tie sa niektoré požerú pri slabej starostlivosti navzájom a ostane zdatnejších asi 7-10 kusov. Tie už ďalej postupne rastú, pričom občasne nejaký uhynie. Dospelosti sa dožije do 5 jedincov.

Dospelosti teda dokáže dosiahnuť aj absolútne neskúsený chovateľ.
Vajíčka sa liahnu približne po 24-48 hodinách, no prvé jedince sú veľmi malinké. Voľným okom ťažko pozorovateľné – ale existuje na to trik. Vypnite svetlo v miestnosti a zoberte si baterku – ideálne nejakú LED (napr. na mobile či klúčenka) a začnite svietiť z jednej steny nádoby. Triopsy majú radi svetlo a idú za ním – uvidíte malé biele špinky ako sa pomaly ale isto pohybujú za zdrojom. To isté platí pri starších jedincoch.

6. Prvé 1-2 dni potravu samozrejme nevkladáme. Triops sa živí fyto alebo zooplanktónom (to je výhoda ak máte možnosť vytvoriť tkzv. zelenú vodu s riasami). V chove samozrejme môžme planktón nahradiť aj inou potravou – jávsky mach z akvária vedia dobre očistiť. Ja používam klasické krmivo na rybičky, akurát ho medzi prstami drvím na veľmi jemný prášok, ktorého dávam zo začiatku veľmi veľmi málo na hladinu. Musíte množstvo potravy dávať adekvávne k ich veľkosti a počtu, zo začiatku teda najskôr toľko , čo vám na prste ostane prilepené ak nadrvíte zrnko potravy pre rybičky.
Triops nemá rád špinavú vodu a kvasené jedlo vo vode je to posledné čo vo vode najskôr mladý jedinec stretne :-)

7. Kŕmime a listonohy rastú… behom týždňa za správnych podmienok budú v akváriu plávať asi tak 12-20mm potvory (celková dĺžka aj s cerkami), o dva týždne tak 4cm kusy … ktoré sa po ca 2-3 týždňoch stanú pohlavne vyspelé a prichystajú si vajíčka na ďalšiu generáciu. Po niečo vyše 5 týždňoch Triops zomiera prirodzene na starobu.

8. V prípade záujmu o vajíčka ma stačí kontaktovať e-mailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

TRIOPS NIE JE VHODNÝ DO SPOLOČENSKÉHO AKVÁRIA