A A A

Akvaristika

Pri deťoch sa zvykne hovoriť, keď sú malé, sú s nimi malé aj starosti. A čím viac rastú, adekvátne vraj rastú aj starosti. Pri akváriách to ale neplatí, a naopak je výhodnejšie mať dobre zabehanú veľkú nádrž, povedzme o objeme 300 litrov a viac, ako mať maličké 20 litrové akvárium, kde na vás striehne toľko problémov, o ktorých pri poriadnom objeme ani netušíte. Poďme sa teda na celú vec pozrieť detailnejšie.

Stabilita prostriedia, teploty, chemizmu

So zväčšujúcim sa priestorom rastie aj jeho zotrvačnosť a odolnosť, čo v akvaristike znamená napríklad to, že na zohriatie 20 litrov vody o 5 stupňov Celzia potrebujeme menej energie ako na ohriatie 300 litrov vody o rovnakých 5 stupňov Celzia. Po praktickej stránke ide napríklad o to, že taký pokazený ohrievač, na ktorom prestal fungovať termostat, nám „uvarí“ ryby oveľa skôr, ak ho máme umiestnený v maličkej nádrži, ako keby sme ho umiestnili do poriadneho akvária. Ohrievače síce nezlyhávajú každý deň, no mnoho akvaristov vám povie historky z prvej ruky o tom, ako im uhynuli všetci obyvatelia akvária práve kvôli tomuto elementu.

Chov listonoha amerického je pomerne jednoduchý

Okrem mravcov a iných hmyzovitých potvor som sa dal na chov listonohov amerických – Triops longicaudatus.
Listonohy samozrejme žijú aj u nás v prírode, no z istého chovateľského dôvodu sa na chov používa práve tento.

Listonohy sa sa u nás dajú kúpiť ako hračka pre deti – aquasaurus a iné podobné výrobky, zväčša pozostávajúce z malej gýčovej plastovej nádobky, trochou krmiva a zmesi piesku so zopár vajíčkami (15). Samozrejme, my čo to chceme skúsiť chovať normálnejšie vieme, že krmivo by sme i tak použili vlastné a akvárium či inú nádobu tiež.
Preto je najlepšie kúpiť si samostatne vajíčka, lepšie aj vo väčšom počte.

Účinnosť tohto prípravku možno jednoducho odskúšať
Doteraz používané chemické prostriedky  proti  riasám obsahovali ťažké kovy ako meď  čo zaťažovalo životné prostredia prakticky na neobmedzený čas a výrazne ohrozovalo zdravie vodných živočíchov. Tak isto prostriedky obsahujúce monolinuron ako alternatíva treba považovať za škodlivé akvarijnému prostrediu. Podľa nariadenia EU z roku 2000 (2000/233/EG) je zakázané používať monolinuron ako herbicid.

Rešpektujúc regulácie EU, prostriedky na boj protio riasám na chemickej báze nie sú riešenie.
Sera laboratóriách sa vydali úplne novou cestou riešiť tento problém biologicky vyvinuli produkty:

Cichlidy patria, vzhľadom k svojim úžasným farbám a početnosti druhov, medzi najobľúbenejšie akváriové rybičky. Aby títo pestrí exoti akvárií zostali dlhodobej kondícii, je potrebné špeciálne krmivo.

Či malé alebo veľké, prúžkované alebo vzorované, bylinožravé alebo čisté dravce - sú cichlidy so svojimi cca 2000 druhmi, známe tiež ako tlamovce, jedným z najpočetnejších druhov rýb vôbec. Predstavujú sa nielen svojim nádherným zovňajškom, ale aj zaujímavým správaním obohatia každé akvárium.

Zomrel pán akvarista vynikajúci odborník Norbert Dokoupil
So zármutkom oznamujeme širokej akvaristickej verejnosti, že svojich najbližších a priateľov akvaristov navždy opustil vo veku 77 rokov pán Norbert Dokoupil, vynikajúci odborník, prednášateľ, autor odborných príspevkov a literatúry v oblasti živorodiek pán Norbert Dokoupil. Posledná rozlúčka sa uskutoční 21. decembra 2015 v Obradnej sieni Pieta na Čučoriedkovej ulici 12 v Bratislave o 11, 00. Zostáva v našej pamäti, ďakujeme.

Nové filtračné a napájacie čerpadlá rady FPRegulovateľné Sera filtračné a napájacie čerpadlá FP pre sladkovodné i morské akvária, ale aj rôzne akvateráriá a paludáriá z vodnou plochou.

Sera filtračné a napájacie čerpadlá FP sú presvedčivé svojou kompaktnosťou a robustnosťou a súčasne veľmi nízkou spotrebou a sú tiež regulovateľné. Možno ich použiť ako filtračné, napájacie alebo prúdové čerpadlá a sú ponúkané v 7 výkonoch. Vždy si možno vybrať ten správny výkon - Od Nano akvárií až po morské akvária. Upevniť ich je možné pomocou dodávanej prísavky.

Sera filtračné a napájacie čerpadlá FP 100 a FP 150 patria k najmenším akvarijním čerpadlám a hodia sa obzvlášť pre Nano akvária. Možno ich použiť v sladkovodných akváriách od 10 do 50 litrov a vďaka svojim malým rozmerom do 5 cm sa zmestia takmer do všetkých vnútorných filtrov.

Nové prípravky systémovej starostlivosti o rastlinyNádherné rastliny a čulý život vodných obyvateľov prepožičiavajú každému akváriu vlastný šarm. Nový Sera systém starostlivosti pozostáva z dvoch základných a štvorsystémových výrobkov pre starostlivosť o rastliny, ktoré sú vhodné pre individuálne potreby najrôznejších rastlín v akváriu.

Akákoľvek potreba minerálov a stopových prvkov pre rastliny môže byť vyvážene a cielene uspokojená so Sera flore-výrobkami. Potreba výživy je okrem iného ovplyvnená druhom, množstvom, silou osvetlenia a dĺžkou osvetlenia, teplotou a tiež ponukou kysličníka uhličitého. Keď chýba aj len jedna živina, prestávajú rastliny rásť a riasy sa kvôli chýbajúcej konkurencii rozširujú.